Kontaktuppgifter och respons

Posti Hemtjänster

Ring vår Hemtjänstcentral på 0100 5900. Samtalets pris lna/msa. Vi betjänar på vardagar kl. 8-16. Du kan även kontakta oss via e-post kotipalvelut@posti.com

Obs! Om ditt ärende gäller postutdelning eller Postis övriga tjänster, se kontaktuppgifterna här.

Om du är representant för kommunen, kontakta vår försäljning.
Försäljningschef Per Funck, 050 5013613, per.funck@posti.com

Administration:

Ledare:
Tiina Tapionlinna, 050 486 9664,
tiina.tapionlinna@posti.com

Försäljningschef:
Per Funck, 050 501 3613,
per.funck@posti.com

Operativ chef:
Heidi Noukka, 040 455 2071,
heidi.noukka@posti.com

Servicechef:
Mirva Miettinen, 050 575 9567,
mirva.miettinen@posti.com

Nyland

Helsingfors

Postrutten 7A 
00230 Helsingfors

Försäljningschef:
Per Funck, 050 5013613
per.funck@posti.com

Serviceansvaring, Teamledare:
Päivi Savolainen, 0503484125,
paivi.savolainen@posti.com

Teamledare, personlig hjälp:

Kristiina Leppänen, 040 758 4669,
kristiina.leppanen@posti.com

Petra Mallinen, 040 358 4810,
petra.mallinen@posti.com

Emmi Siven, 040 095 2889, 
emmi.siven@posti.com

Heidi Boman, 040 160 4743,
heidi.boman@posti.com

Mellersta Finland

Jyväskylä

Serviceansvarig: 
Jenni Tolsa, 050 357 5517,
jenni.tolsa@posti.com

Norra Österbotten

Uleåborg

Serviceansvarig: 
Minna Hietala, 050 520 2809,
minna.hietala@posti.com

Teamledare:
Tanja Reinikka, 050 330 7753,
tanja.reinikka@posti.com

 

Birkaland

Tammerfors

Näsilinnankatu 22 A 35
33210 Tampere

Teamledare:
Katriina Hagman, 050 413 8862,
katriina.hagman@posti.com

Sastamalas kontaktperson:
Sirpa Rintala, 0408307943
sirpa.rintala@posti.com

Österbotten

Seinäjoki

Teollisuustie 28
60100 Seinäjoki

Serviceansvarig:
Henna Laitila, 050 357 6114, 
henna.laitila@posti.com 

Teamledare, personlig hjälp: 
Marjo Ketoja, 040 486 2756, 
marjo.ketoja@posti.com

Teamledare, hemtjänst: 
Jenni Lalli, 040 182 9112

jenni.lalli@posti.com

Päijänne-Tavastland

Lahti

Puhelinkatu 2
15230 Lahti

Serviceansvarig: 
Jenni Tolsa, 050 357 5517,
jenni.tolsa@posti.com

Teamledare:
Kaisa Kauppinen, 050 338 4365,
kaisa.kauppinen@posti.com

Egentliga Finland

Åbo

Teamledare:
Sari Mattila, 
050 564 0787
sari.mattila@posti.com